Jak správně vybrat velikost prstenu?

Jak vybrat prsten, aby vám nepadal a bez potíží jste jej nasadili i sundali? V tomto článku vám poradíme, jak zjistit velikost prstenu a jak provést měření velikosti tak, aby to obdarovaná nebo obdarovaný nezjistili. Díky tomu můžete vybrat vhodný prsten pro nejrůznější příležitosti, ať už půjde o zásnuby, svatbu nebo dárek k jubileu.

 

Jak nejčastěji měříme velikost prstenu

Podívejte se na tipy ve videu na našem Facebooku nebo Instagramu nebo si přečtěte následující rady a tipy: 

Návštěva zlatnictví Pregold

Jedná se o nejpřesnější způsob měření velikosti prstenu. Můžete si vyzkoušet prsteny z naší nabídky a přitom zjistíte, která velikost padne nejlépe. Ve zlatnictví máme i potřebné klenotnické kroužky, pomocí nichž zjistíme velikost vašeho prstenu opravdu přesně. Podle toho, jak se vám prstýnek nasazuje a sundává, vám navíc poradíme, která velikost je právě pro vás nejlepší.

 

Porovnání velikosti s jiným prstenem

Pokud se už jiný prsten na daném prstu nosí, zjistíte velikost jednoduše. Změřte průměr tohoto prstenu (vnitřní rozměr prstenu) v milimetrech. Nezapomeňte opět brát v potaz obvod či šířku prstenu. 

 

Změřte prst plastovým měřícím proužkem

Jedná se o nejlepší způsob domácího měření velikosti prstenu. Měřící proužek seženete i s návodem k použití na internetu. 

 

Změřte prst pomocí provázku nebo stužky

Snadný způsob určení velikosti prstenu představuje použití obyčejného provázku nebo stužky. Postupujte podle čtyř jednoduchých kroků a máte změřeno:

  1. Připravte si provázek nebo stužku
  2. Provlékněte je pod prstem, jehož obvod chcete změřit a obtočte jej kolem prstu.
  3. Lehce utáhněte a ve středu, kde se strany provázku/stužky spojují, vyznačte fixem na obou částech provázku bod spojení.
  4. Provázek/stužku natáhněte a rovnoměrně přiložte k pravítku. Tato úsečka v milimetrech udává velikost (obvod) vašeho prstýnku.

 

Důležité rady pro správného výběr velikosti prstenu

Změřte velikost prstu na správné ruce

Velikost změřte vždy přesně na prstu, na kterém se bude prsten nosit. Většina lidí totiž nemá symetrické ruce a dominantnější ruka je zároveň ta mohutnější. Proto jsou i prsty na obou rukách rozdílné.

 

Změřte velikost prstu ve správnou dobu

Velikost prstenu změřte nejlépe během dne a v klidovém stavu. Tloušťku prstu ovlivňují roční období a teplota, nebo činnosti, které zrovna děláte. Ráno a především v teplejších měsících i po fyzické námaze bývají prsty objemnější než např. v zimě, nebo po dlouhotrvající chůzi

 

Změřte velikost prstu s ohledem na šířku prstenu

Velikost prstenu měřte nejlépe podle podobného typu prstenu, který chcete pořizovat. Při určování velikosti může hrát roli především šířka prstenu. Prsteny, které jsou širší, bývají obvykle těsnější než užší prsteny. Naměřená velikost obecně odpovídá spíše užšímu prstenu. Pokud tedy máte v plánu koupit masivnější prsten, připočtěte k tomu ještě rezervu přibližně 2-3 mm. 

 

Tajné metody pro zjištění velikosti prstenu 

Potřebujete zjistit velikost prstenu, ale obdarovaná nebo obdarovaný se o tom nesmí dozvědět? Tajná mise při zjišťování velikosti prstenu se vyplatí. Radost z dárku nebo zásnub je pak o to větší. 

 

Půjčte si tajně prsten

Půjčte si prsten nošený na prstu, na který chcete nový prsten koupit. Zkuste to např. v noci, kdy spí nebo si vymyslete záminku, ať prsten sundá. Pokud chcete prsten nechat změřit profesionálně, vezměte ho k nám do zlatnictví Pregold.

 

Rychlé obkreslení půjčeného prstenu

Obkreslete prsten na bílém papíře z vnitřní i vnější strany, raději vícekrát, ať neuděláte chybu a změřte vnitřní průměr v milimetrech.

 

Měření půjčeného prstenu na svém prstu

Prsten si navlékněte na některý ze svých prstů, na který se vejde a zapamatujte si, až kam jste prsten dostali. Podle toho zjistíte velikost třeba u nás v Pregold podle měřících kroužků.

 

Měření pomocí posuvného měřítka

Někteří z vás mohou mít doma mezi nářadím posuvné měřidlo. S pomocí toho měřidla lze prsten změřit velmi přesně.

 

Pomoc rodiny, kamarádů a známých při zjišťování velikosti prstenu

Požádejte o pomoc rodinu, kamarády nebo známé. Mohou velikost možná dokonce i znát.

 

Zeptejte se, nejlépe s větším předstihem

Pokud není možná žádná z uvedených variant, můžete se jednoduše zeptat. V každém případě je rozhodně lepší rozměr zjistit s časovým předstihem. V Pregold dodáváme prsteny na zakázku do 3 týdnů.

 

Jak správně nasadit zásnubní prsten?

Pokud žádáte o ruku a odpověď zní “ano”, prsten nasaďte na prsteníček levé ruky. Na stejný prst se pak nasazuje i snubní prsten při svatebním obřadu.