Jak správně vybrat materiál a kámen?

Briliant, zirkon nebo moissanit?

Briliant (diamant), zirkon a moissanit jsou na první pohled obdobné kameny, které se již léta stávají hlavní ozdobou zásnubních i snubních prstenů a mnoha dalších zlatých a stříbrných šperků nakoupených v Pregold. Mezi hlavní rozdíly, kterých si všimnete okamžitě, je jejich cena. Zlatý zásnubní prsten se zirkonem vás vyjde v Pregold na jednotky tisíc, kdežto cena prstenu s briliantem začíná kolem deseti tisíc. Moissanit představuje střední cestu a je cenově dostupnější než briliant.

Proč mají drahé kameny rozdílné ceny? Briliant je dražší, protože se jedná o přírodní kámen. Vedle toho levnější zirkon je kámen vznikající chemickou cestou. Diamant je pak nejtvrdším nerostem na světě, zirkon je v porovnání mnohem měkčí a méně odolný.

Moissanit je minerál, který se v přírodě vyskytuje vzácně. Má se za to, že se vyskytuje ve vesmíru v okolí hvězd, proto je někdy nazýván jako hvězdný prach (stardust). V současnosti se moissanit pojmenovaný po jeho nálezci Henry Moissanovi vyrábí v kontrolovaném prostředí, který napodobuje přírodní síly, aby vznikl tento velmi tvrdý drahokam. Moissanit je druhá nejtvrdší látka na světě (za diamantem) a nelze jej poškrábat, ťuknout ani zlomit.

 

Diamanty jsou věčné

Třpyt diamantů ovlivňuje index lomu světla, který má briliant, což je broušený diamant. Briliant se tedy díky většímu odrazu světla třpytí mnohokrát více než zirkon. Na první pohled vypadají oba (diamant i zirkon) stejně, ale počkejte např. po dobu jednoho roku a uvidíte rozdíl. Zirkon ztratí svůj třpyt a jej nelze obnovit, kdežto diamant se leskne pořád stejně. Co se týká moissanitu, třpytí se více než diamant. Také se na něj neváže nečistota a mastnota, takže jej nemusíte často čistit.

 

Co ovlivňuje cenu diamantu?

  • CUT (brus) - způsob vybroušení kamene
  • CLARITY (čirost) - čistota kamene
  • CARAT (váha) - karáty udávají váhu kamene, 1 ct (karát) = 0,2 gr (gramů)
  • COLOR (barva) - barevná škála je od D do Z - bezbarvý až světle žlutý diamant

 

Jak vybrat zlatý prsten?

Šperky ze zlata jsou u zákazníků Pregold stále na prvním místě. Proč? Zlato je nejčastější volbou, protože existuje v různých barvách a různých cenových kategoriích. V naší dílně Pregold z něj kromě šperků vyrábíme také snubní a zásnubní prsteny.  Pokud tedy chcete darovat něco opravdu speciálního, zlatý šperk je rozhodně nejlepší volbou.

 

Vybrat si v Pregold můžete z několika typů zlata: 

  • Žluté zlato se vyrábí přimícháním různých kovů, nejčastěji mědi a zinku. Ty zaručují dlouhotrvající barvu a hodí se k barevným kamenům.
  • Bílé zlato se vyrábí přimícháním stříbra nebo palladia, které zaručují bílou barvu. V dílně se nakonec potahují rhodiem. Bílé zlato je velmi vhodné u jemných barev kamenů, také si jej naši zákazníci často přejí u snubních i zásnubních prstenů.
  • Růžové zlato se vyrábí se přimícháním mědi, která dodává načervenalou barvu, která se neztrácí; velmi využívané u vícebarevných kombinací snubních prstenů.

 

Při výběru zlatého prstenu se můžete také orientovat podle karátu, který vyjadřuje podíl zlata v kovu. U nás v Pregold nejčastěji nabízíme 14karátové zlato se značkou 585. To znamená, že je 58,5% obsahu zlata v daném šperku. Čím je více karátů, tím je méně nezlatých příměsí, a tím je hodnota šperku vyšší. Lidé si často pletou karáty zlata s karáty u drahokamů. Nicméně tam karáty vyjadřují váhu. 

 

Jak vybrat stříbrný šperk?

Stříbro je cenově dostupnější, avšak velmi kvalitní kov. Největším plusem je poměr cena a kvalita. Má lesklý povrch, skvělou kombinovatelnost k různým outfitům a je vhodné ke všem tónům pleti. Pokud tedy hledáte jedinečný a vkusný dárek, se stříbrným šperkem rozhodně zabodujete. Hodí se jako dárek k různým příležitostem, jako vyznání lásky nebo jen tak pro svoji radost.

Při výběru jedinečného šperku ze stříbra se řídíme ryzostí. Ta uvádí, kolik procent stříbra je v daném kovu, což znamená jeho čistotu. Nejčastější je ryzost 925, což značí, že v daném kovu je 92,5 % stříbra.

 

Stříbro a rhodium

Rhodium patří mezi velmi drahé kovy podobné platině. V přírodě se vyskytuje v ryzí podobě. Využívá se k potažení šperků z bílého zlata a stříbra pro zlepšení jejich vlastností. Proces zvaný rhodiování zvyšuje odolnost a tvrdost šperků, chrání před korozí, zvyšuje lesk, chrání šperk před rychlým opotřebením, je hypoalergenní, pomaleji stárne a brání černání stříbrných šperků.